Kominek o wielkości odpowiedniej dla
Twoich potrzeb

Kategorie cieplne

Przyjemne ciepÅ‚o to takie, które odpowiada zarówno Twoim potrzebom, jak i przestrzeni, którÄ… ma ogrzewać. Przyjemne ciepÅ‚o jest wówczas, gdy nie musisz zakÅ‚adać weÅ‚nianych skarpetek – jeÅ›li nie masz na to ochoty – oraz gdy Twoje mieszkanie nie zostaje nagrzane tak, że musisz otworzyć okno. Kominek o odpowiedniej wielkoÅ›ci pozwoli Ci cieszyć siÄ™ jedynÄ… w swojej klasie jakoÅ›ciÄ…, którÄ… posiadajÄ… tylko kominki NunnaUuni.

CiepÅ‚a atmosfera tworzona przez kominek zależy od wielkoÅ›ci i ksztaÅ‚tu budynku oraz od jego zapotrzebowania cieplnego, a także od izolacji cieplnej budynku (wartoÅ›ci U), jego powietrzoszczelnoÅ›ci, systemu wentylacji, wewnÄ™trznej produkcji ciepÅ‚a oraz temperatury na zewnÄ…trz. I oczywiÅ›cie, od celu, któremu sÅ‚uży kominek, tzn. od tego, czy jest on wykorzystywany jako główne źródÅ‚o ciepÅ‚a, czy jako źródÅ‚o uzupeÅ‚niajÄ…ce, czy też jego celem jest przede wszystkim tworzenie odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu. 

Aby ułatwić Państwu wybór, podzieliliśmy nasze kominki na trzy kategorie cieplne:

  

Kominki należące do  kategorii cieplnej 1 posiadajÄ… użytecznÄ…, codziennÄ… wydajność cieplnÄ… nieprzekraczajacÄ… 40 kWh. Ich wymiary oraz parametry grzejne powodujÄ…, że nadajÄ… siÄ™ one do ogrzewania maÅ‚ych pokoi i mogÄ… być używane jako uzupeÅ‚niajÄ…ce źródÅ‚a ciepÅ‚a.

Kominki należące do kategorii cieplnej 2 posiadają użyteczną, codzienną wydajność cieplną w granicach od 40 do 60 kWh. Ich wymiary oraz parametry grzejne powodują, że są one przeznaczone do ogrzewania dosyć dużych pomieszczeń i mogą być używane jako uzupełniające, a nawet jako główne źródła ciepła.

Kominki należące do kategorii cieplnej 3 posiadają użyteczną, codzienną wydajność cieplną przekraczającą 60 kWh. Kominki te produkują wystarczająco dużo energii cieplnej, by móc ogrzewać nawet większe przestrzenie.


Dane przedstawione na wykresach niżej dotyczÄ… sytuacji, gdy kominek jest jedynym źródÅ‚em ciepÅ‚a w pomieszczeniu. JeÅ›li zależy nam głównie na nastroju tworzonym przez pÅ‚onÄ…cy ogieÅ„ w kominku lub na dostarczaniu do pomieszczenia dodatkowego ciepÅ‚a, najlepszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie wybór kominka należącego do niższej kategorii cieplnej. Nie zalecamy wyboru kominka o zbyt dużej mocy cieplnej do ogrzewania maÅ‚ego lub zamkniÄ™tego pomieszczenia, ponieważ temperatura w takim pomieszczeniu mogÅ‚aby zanadto wzrosnąć. W praktyce, kominek ogrzewa wszystkie przestrzenie, z których jest widoczny. 


Budynek mieszkalny w Szwecji, wybudowany w latach 80 XX wieku.*


Izolacja cieplna budynku spełnia wymagania normy SBN 1980.


Na wykresie należy wybrać temperaturÄ™ na zewnÄ…trz oraz powierzchniÄ™ pokoju (w m²), który ma być ogrzewany. OdczytujÄ…c z wykresu ilość ciepÅ‚a potrzebnÄ… do ogrzania tego pomieszczenia, można okreÅ›lić (w kWh) poziom mocy cieplnej kominka NunnaUuni, który należy wybrać w sytuacji, gdy planujemy, że bÄ™dzie on jedynym źródÅ‚em ciepÅ‚a w pomieszczeniu. Na przykÅ‚ad: jeÅ›li powierzchnia, którÄ… chcemy ogrzewać, wynosi 90 m², a temperatura na zewnÄ…trz jest równa 0 ºC, idealnÄ… kategoriÄ… cieplnÄ… dla kominka jest kategoria 2.


Budynek mieszkalny w Szwecji z dobrÄ… izolacjÄ… cieplnÄ…, wybudowany w XXI wieku.*


Izolacja cieplna budynku spełnia wymagania normy BFS 2002:19.


Na wykresie należy wybrać temperaturÄ™ na zewnÄ…trz oraz powierzchniÄ™ pokoju, który ma być ogrzewany. OdczytujÄ…c z wykresu ilość ciepÅ‚a potrzebnÄ… do ogrzania tego pomieszczenia, można okreÅ›lić poziom mocy cieplnej kominka NunnaUuni, który należy wybrać w sytuacji, gdy planujemy, że bÄ™dzie on jedynym źródÅ‚em ciepÅ‚a w pomieszczeniu. Na przykÅ‚ad: jeÅ›li powierzchnia, którÄ… chcemy ogrzewać, wynosi 90 m², a temperatura na zewnÄ…trz jest równa 0 ºC, idealnÄ… kategoriÄ… cieplnÄ… dla kominka jest kategoria 1.

*Wysokość pokoju w przykÅ‚adowym domu wynosi 2,5 m, powierzchnia okien stanowi 15% powierzchni Å›cian zewnÄ™trznych, a temperatura wewnÄ…trz wynosi 21 ºC. Intensywność wentylacji: 50% kubatury pokoju na godzinÄ™, sprawność odzysku ciepÅ‚a wynosi 50%. ZakÅ‚ada siÄ™, że ciepÅ‚o emitowane przez kominek może swobodnie rozprzestrzeniać siÄ™ po caÅ‚ym ogrzewanym obszarze. Wymagania dotyczÄ…ce izolacji cieplnej budynków sÄ… różne w poszczególnych krajach. Wymagania obowiÄ…zujÄ…ce w tym zakresie w Szwecji sÄ… okreÅ›lone w normie BFS 2002:19 i sÄ… zaliczane do jednych z najbardziej rygorystycznych wymagaÅ„ obowiÄ…zujÄ…cych w Europie.

Każdy budynek jest inny, stąd zapotrzebowanie dotyczące energii grzewczej zawsze zależy od ogrzewanego mieszkania. Przedstawione wyżej wykresy mają charakter wyłącznie orientacyjny. Zostały one opracowane na podstawie obliczeń wykonanych na zadanych wartościach. Zapewniają one niezbędny margines bezpieczeństwa przy wyborze kominka.