Wymagania techniczne

Zakończenie realizacji projektu budowy kominka, które będzie satysfakcjonować Klienta, zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy niektóre techniczne problemy, które należy uwzględnić, planując zakup kominka, który może być realizowany samodzielnie przez Klienta lub przy pomocy eksperta z firmy NunnaUuni:

FUNDAMENT POD KOMINEK jest ważnym elementem konstrukcji, zarówno z punktu widzenia kominka, jak i domu, w którym kominek ma być wybudowany. Fundament pod kominek musi spełniać wymagania przepisów budowlanych, musi być odpowiedni dla wybranego modelu kominka zarówno w aspekcie wymiarów, jak i możliwości nośnych. Za zaprojektowanie fundamentu pod kominek odpowiedzialny jest projektant opracowujący projekt budowy kominka.

KANAŁ DYMOWY jest niezbędny w celu wyprowadzenia na zewnątrz dymu z kominka, a także w celu zapewnienia odpowiedniego ciągu powietrza dla kominka. Zarówno kanał dymowy, jak i podłączenie do niego kominka muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi i zaleceniami firmy NunnaUuni, oraz dopuszczone do eksploatacji przez odpowiednie organy nadzoru przeciwpożarowego. Kanał dymowy musi być wyposażony w otwarte otwory służące do podłączenia kominka, zlokalizowane w takim miejscu, aby można było podłączyć kominek do kanału.

Najczęściej stosowanym sposobem podłączenia kominka do kanału dymowego jest wykonanie takiego połączenia w przeznaczonym specjalnie do tego celu miejscu, zlokalizowanym na dole kominka. Kominki będące piecami akumulacyjnymi oraz piecami akumulacyjnymi z piekarnikami (linia Solo) mogą być wyposażone w przyłącza do kanału dymowego zlokalizowane u góry. Przyłącze zlokalizowane u góry zapewnia pewien "wstępny" ciąg powietrza, gdy kominek jest zimny. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, kontaktując się z lokalnym partnerem firmy NunnaUuni.

PROCES SPALANIA wymaga dopływu powietrza. W kominkach wyposażonych w drzwiczki, proces spalania wymaga 7–10 metrów sześciennych powietrza na każdy kilogram spalonego drewna. Dlatego w pomieszczeniu, w którym znajduje się palący się kominek, musi być zapewniona skuteczna wymiana powietrza konsumowanego przez proces spalania. Powietrze potrzebne dla procesu spalania może być dostarczane do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, przez okno wentylacyjne lub przez specjalny zawór wymiany powietrza zamontowany w ścianie, dostarczający powietrze w jeden z następujących sposobów:
 


1. Bezpośrednio do kominka
Powietrze jest doprowadzane z kanału doprowadzającego do układu regulacji, i stąd poprzez ruszt do komory spalania. Dotyczy to kominków – pieców akumulacyjnych oraz pieców akumulacyjnych linii Solo z piekarnikami. Ten sposób jest zalecany tam, gdzie istnieje wentylacja nawiewna. Kanał doprowadzający powietrze musi być wykonany z materiału niepalnego.






2. Poprzez układ regulacji powietrza do pomieszczenia

Powietrze jest doprowadzane do układu regulacji i stąd do pomieszczenia, skąd jest zasysane do komory spalania przez otwory w drzwiczkach kominka. Ten sposób doprowadzania powietrza może być stosowany w przypadku kominków linii Dou, będących piecami akumulacyjnymi z piekarnikami, oraz w przypadku kominków – piekarników. Także w tym przypadku kanał doprowadzający powietrze, a przynajmniej jego 50 mm fragment zlokalizowany pod podłogą, musi być wykonany z materiału niepalnego.

Instalacja kanałów doprowadzających powietrze oraz wybór materiałów, z których mogą być one wykonane, muszą być dokonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, które mogą być różne w różnych krajach.

ODLEGŁOŚCI BEZPIECZEŃSTWA
kominka od materiałów palnych są także określone w odpowiednich przepisach specyficznych dla konkretnego kraju, a nawet regionu. Przepisy te muszą być przestrzegane. Klikając na poniższe łącze, można zapoznać się z minimalnymi odległościami bezpieczeństwa kominka od materiałów palnych, określonymi przez firmę NunnaUuni.

Zobacz prezentację dotyczącą odległości bezpieczeństwa 
 
EKSPERCI FIRMY NUNNAUUNI są cały czas do Państwa usług. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, czy to dotyczące zakupu kominka, czy też użytkowania posiadanego kominka, możecie zawsze zwrócić się o pomoc do naszych ekspertów. Udzielą oni Państwu rady, a gdy będzie to konieczne, skierują Państwa do kogoś, kto będzie mógł Państwu pomóc.